Blog

Jak ratować się przed falą upałów w pracy?

Gdy za oknem mamy słoneczną pogodę, mamy też i wysokie temperatury, które mogą okazać się uciążliwe. W takich przypadkach pracodawca ma obowiązek poprawić komfort pracy.

 

Obowiązki pracodawcy w upalne dni w pracy powinny być zgodne z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. - Co to znaczy?

 

Przede wszystkim rozporządzenie to rozstrzyga minimalną temperaturę, w jakiej dozwolona jest praca. Co jednak z temperaturami maksymalnymi?

 

- Osoby młodociane nie mogą pracować w temperaturze przekraczającej 30°C

- Osoby dorosłe nie mają określonej górnej granicy temperatury, powyżej której praca jest zabroniona. Pracodawca jednak ma pewne zobowiązania podczas upałów wobec pracowników.

 

Każdy pracownik ma prawo do otrzymania napojów – przede wszystkim wody zdatnej do picia, gdy:

 

- Praca wykonywana jest na powietrzu – temp. przekracza 25°C

 - Praca wykonywana w pomieszczeniu - temp. przekracza 28°C

 

Ilość płynów przydzielonych na jednego pracownika musi być dostosowana do panującej temperatury, warunków pracy oraz indywidualnych potrzeb fizjologicznych. Zaleca się wybieranie tych napojów, które dostarczają nam najwięcej składników odżywczych, czyli: woda mineralizowana, soki warzywne i owocowe bez cukru, herbaty owocowe i zielone. Odradza się spożywanie napojów słodzonych, gazowanych, kwaśnych itp.

 

Przyjmuje się iż na każdy 1kg masy ciała należy wypić 35 ml wody gdy prowadzimy mało aktywny dzień. I tak osoba ważąca 60 kg powinna dziennie wypić 6-8 szklanek wody. Do bilansu spożytej wody nie wlicza się kawy i alkoholu. Musimy pamiętać, że gdy wzrasta nasza aktywność fizyczna, wzrasta również zapotrzebowanie na ilość płynów.

 

W przypadku gdy warunki pracy są niesprzyjające, a pracodawca nie zadba o BHP, pracownik ma prawo do przerwania pracy z uprzednim poinformowaniem pracodawcy.

 

Nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu! Niedobór wody jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia . Jak poznać, że jesteśmy odwodnieni?

 

- Zaburzenia widzenia, najczęściej przy szybkich zmianach pozycji

 - Bóle i zwroty głowy, bóle mięśni – niedobór elektrolitów

 - Spadek ciśnienia krwi

 - Zmiana koloru moczu – przy odwodnieniu zmienia barwę z jasno słomkowej na ciemny żółty, czasem nawet brązowy.

 - Palpitacje, kołatanie serca

 - Kolki, bóle brzucha, zatwardzenie

 - Zmniejszona elastyczność skóry

 

Gdy zaobserwujesz u siebie powyższe objawy koniecznie sięgnij po wodę!

 

 

Pracodawca oprócz zagwarantowania wody może z własnej woli lub na prośbę pracowników poczynić kolejne kroki:

 - Zainstalowanie klimatyzatora, wentylatora lub udostępnienie wiatraków.

 - Przedłużenie czasu trwania przerwy lub ustalenie dodatkowej

 - Skrócenie czasu pracy - nie może on w związku z tym obniżyć wynagrodzenia

 - Zamontowanie rolet lub żaluzji okiennych

 

Kwestia posiłku podczas upałów jest równie ważna. Musimy pamiętać by ograniczyć potrawy tłuste, ciężkostrawne i mięsne. W tym okresie powinniśmy spożywać więcej świeżych owoców, najlepiej cytrusowych oraz warzyw zawierających dużą ilość wody np. ogórki, pomidory, papryka. Jedzmy lekko i świeżo!

 

Ubiór w takie dni też jest ważny! Musimy pamiętać o ochronie głowy oraz oczu - okulary z filtrami UV. Nasze ubrania powinny być przewiewne i lekkie, najlepiej wykonane z materiałów naturalnych, dobrze pochłaniających wilgoć.

 

Podsumowując pracodawca jest zobowiązany o zaopatrzenie swoich pracowników w napoje podczas niesprzyjających temperatur. Inne udogodnienia są jedynie dodatkiem nieobowiązkowym. Musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu oraz o lekkość spożywanych posiłków.