Blog

Ergonomia na co dzień.

Nie lubisz pracy przy biurku? Przeszkadza ci dokuczliwy ból pleców? Może pora przypomnieć sobie zasady ergonomii w pracy?

 

Warto zacząć od tego co to jest ergonomia. Jest to dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Jej zadaniem jest zapewnienie komfortowych warunków oraz bezpieczeństwa pracownika. Efektem jest zminimalizowanie negatywnych wpływów na zdrowie i podniesienie wydajności pracownika.

 

Pozycja siedząca przez wiele godzin jest nienaturalna i stwarza zagrożenie dla zdrowia, lecz jest to dobra pozycja do pracy biurowej. Nikt z nas nie będzie się cieszył ze zwyrodnień czy kurczy. Co więc zrobić i jak uchronić się przed chorobami zawodowymi?

 

Pracuj mądrzej, nie ciężej!

W ergonomii chodzi więc o:

 • stworzenie komfortowych warunków pracy lub ich poprawę
 • dostosowanie stanowiska pracy do konkretnego zawodu i zapotrzebowania
 • dostosowanie stanowiska pracy do możliwości pracownika
 • dostosowanie narzędzi do bezpiecznego i komfortowego wykonywania pracy
 • zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy
 • osiągnięcie lepszej wydajności pracownika
 • zmniejszenie liczby błędów
   

Ergonomia stara się ograniczyć przeciążenia jakim poddawane jest nasze ciało. Powinna również walczyć z rutyną i stresem.

 

Rozróżniamy ergonomię koncepcyjną i korekcyjną.

Ergonomia koncepcyjna – wprowadza zasady już na etapie projektowania i aranżacji powierzchni biurowej. To również projektowanie oraz wytwarzanie przedmiotów i urządzeń o parametrach najlepiej dostosowanych do swoich zadań. Profilowane myszki, wygodniejsze do pisania klawiatury, regulowane krzesła obrotowe bez których nie wyobrażamy sobie pracy w biurze.

Ergonomia korekcyjna – działania przeprowadzane są na już w funkcjonującym miejscu pracy. Modernizacja maszyn i urządzeń, np. wymiana mebli lub komputerów.

 

W tej dziedzinie każdy szczegół jest istotny i może mieć wpływ na nasze działania lub stan. Niewygody takie jak niedostosowane krzesło rozprasza nas, przestarzała klawiatura wymagająca dużego nacisku spowolni pisanie, zbyt niska temperatura uniemożliwia sprawne funkcjonowanie organizmu.

Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, zasady ergonomii w pracy opłacają się każdemu, niezaprzeczalnie dają znaczne plusy. Nie zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami, kultura pracy wymaga jedynie odrobinę wysiłku i przyzwyczajenia.

 

Zakłada się, że pracownik na swym stanowisku powinien mieć przynajmniej 2 m2 wolnej przestrzeni wokół siebie.

Światło sztuczne w pomieszczeniu powinno mieć barwę ciepłą, padającą w żółcie szczególnie jeśli praca odbywa się do późnych godzin wieczornych. Zimna barwa światła wpływa negatywnie na samopoczucie oraz zaburza rytm dobowy.

Biurka z komputerami powinno ustawiać się bokiem do okien aby uniknąć odbicia światła i refleksów w monitorach.

Pomieszczenia powinny być dobrze wentylowane i klimatyzowane przy czym klimatyzatory nie mogą być ustawione bezpośrednio na pracowników.

Monitor komputera powinien być ustawiony około 60-70 cm od twarzy, im większy monitor tym odległość powinna być większa. Górna krawędź ekranu nie powinna być ustawiona powyżej poziomu oczu.

Ergonomiczne krzesło powinno mieć obowiązkowo regulację pozwalającą pracownikowi na indywidualne dostosowanie pod własną posturę i krzywizny kręgosłupa, dobrym wsparciem dla karku będzie zagłówek lub wyższe oparcie.

W czasie pisania ręce powinny spoczywać na klawiaturze, tworząc kąt prosty między ramieniem i przedramieniem.

Klawiatura powinna być ustawiona co najmniej 10 cm od krawędzi blatu oraz poniżej poziomu łokci i na tym samym poziomie co myszka. Warto stosować podkładki pod myszkę z żelowym zabezpieczeniem na nadgarstki.

Najbardziej potrzebne przedmioty powinny być ulokowane w zasięgu rąk tak aby uniknąć wychylania się – 50 cm w głąb biurka i 60 cm na bokach. Warto wygospodarować osobne miejsce na dokumenty i przedmioty mniej potrzebne.

 

W praktyce musimy zadbać o:

 • Zadbać o jakość oświetlenia sztucznego oraz dostępność światła naturalnego;
 • Zadbać o odpowiednie ustawienie sprzętów, mebli, komputerów. Krzesła nie powinny być ustawione tyłem do drzwi, ekrany ustawione tak by nie odbijało się w nich światło, sprzęty których używamy najczęściej powinny być blisko by uniknąć zbędnego wysiłku i marnowania czasu;
 • Zapewnić ergonomiczne krzesła z odpowiednim wyprofilowaniem do kształtu pleców oraz jeśli jest potrzeba podnóżek. Zadbasz w ten sposób o zdrowie swojego kręgosłupa i układu krwionośnego.
 • Zadbać o czystość i porządek w pomieszczeniach biurowych
 • Zapewnić odpowiednią klimatyzację pomieszczenia – temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni.
 • Przypominać pracownikom o pięciominutowych przerwach po każdej godzinie pracy przy komputerze.
 • Okresowo monitoruj stanowiska pracy pod kątem warunków, w razie potrzeby modyfikować i aktualizować rozwiązania.
 • Zminimalizowanie stresu i zmęczenia pracownika – nie przeciążaj pracownika zbyt wieloma zadaniami ponad jego siły i zdolności
   

Logiczne planowanie oraz staranie się o polepszanie warunków pracy skutkuje pozytywnymi efektami i zadowoleniem pracodawcy jak i pracownika. Zadbaj o ergonomię w swoim miejscu pracy! Tak niewiele potrzeba!

 

Autor: Magdalena Wróblewska / Agencja Kreatywna Producer